US Army Corps of Engineers
Northwestern Division

PEB Members

Permanent Engineering Board - Record Of Membership

Published Feb. 5, 2019
Permanent Engineering Board - Entities
United States Canada
Mr. Elliot Mainzer, Chairman
Administrator and Chief Executive Officer
Bonneville Power Administration
Department of Energy
Portland, Oregon
Mr. Chris O'Riley, Chair
President and Chief Operating Officer
British Columbia Hydro and Power Authority
Vancouver, British Columbia
 
   
Brig. Gen. D. Peter Helmlinger, Member
Division Engineer
Northwestern Division
U.S. Army Corps of Engineers
Portland, Oregon
 
   
Coordinators
Kieran Connolly
Vice President, Generation and Asset Management
Bonneville Power Administration
Portland, Oregon
Heather Matthews
Director, Generation System Operations
B.C. Hydro
Burnaby, British Columbia
   
David J. Ponganis
Director, Civil Works and Management
Northwestern Division
U.S. Army Corps of Engineers
Portland, Oregon
 
   
Current Secretaries
Mr. Jason Ward
Regional Coordination
Power and Operations Planning
Bonneville Power Administration
Portland, Oregon
Chris Revell
Manager, Planning and Licensing
Generation Resource Management
B.C. Hydro
Burnaby, British Columbia
   
Permanent Engineering Board Membership
United States Canada
James C. Dalton, Chair
Washington, D.C.

Edward Sienkiewicz, Member
Newberg, Oregon

Larry McCallister, Alternate
Washington, D.C.

Steve Oliver, Alternate
Portland, Oregon
Mr.Marco Presutti, Chair
Ottawa, Ontario

Tim Newton, Member
Vancouver, British Columbia

Renata Kurschner, Alternate
Delta, British Columbia

Les MacLaren, Alternate
Victoria, British Columbia
   
Secretaries to the Board
Sean L. Smith, Secretary
Washington, D.C.
Darcy Blais, Secretary
Ottawa, Ontario
   
Permanent Engineering Board - Engineering Committee
United States Canada
Mr. Sean L. Smith, Chair
Senior Hydraulic Engineer
Engineering & Construction CoP
Directorate of Civil Works
US Army Corps of Engineers
Washington, D.C.

Mr. Daniel Rabon, Member
Manager
National Hydropower Program Business Line
Operations Community of Practice
US Army Corps of Engineers
Washington, D.C.

Mr. Steve Yexley, Member
Vice President, Technical Services
Headquarters
Western Area Power Administration
Lakewood, CO

Mr. John Roache, Member
Manager
River and Reservoir Operations Group
Pacific Northwest Regional Office
Bureau of Reclamation
Boise, Idaho
Mr. Darcy Blais, Chair
Associate Director
Renewable and Electrical Energy Division
Electricity Resources Branch
Natural Resources Canada
Ottawa, Ontario

Dr. Amy Sopinka
Director
Transmission and Interjurisdictional Branch
B.C. Ministry of Energy and Mines
Victoria British, Columbia

Dr. K.T. Shum, Member
Head, Licensing & Allocation
Water Management Division
B.C. Ministry of Natural Resource Operations
Victoria, British Columbia

Ms. Tracey Kutney, Member
Senior Technical Advisor
Renewable and Electrical Energy Division
Electricity Resources Branch
Natural Resources Canada
Ottawa, Ontario


 
Member Record
Permanent Engineering Board - Member Record
United States Canada

Mr. Wendell Johnson*
Mr. Morgan Dubrow
Mr. John Neuberger 
Mr. Joseph Caldwell*
Mr. Homer Willis*
Mr. King Mallory
Mr. Raymond Peck, Jr.
Mr. Emerson Harper
Mr. Lloyd Duscha*
Mr. Ronald Wilkerson
Mr. Herbert Kennon*
Mr. John Elmore*
Mr. Steven L. Stockton*
Mr. Edward Sienkiewicz
Mr. James Dalton* 

1964–1970
1964–1970
1970–1973
1971–1973
1973–1979
1973–1975
1976–1977
1978–1988
1979–1990
1988–2005
1990–1994
1994–1996
1996–2014
2005–
2014– 

Mr. Gordon McNabb*
Mr. Arthur Paget
Mr. Valter Raudsepp
Mr. Ben Marr
Mr. Tom Johnson
Mr. Douglas Horswill
Mr. John Allan
Mr. David Oulton*
Mr. Daniel Whelan*
Mr. Charles Kang
Mr. Jack Ebbels
Mr. Timothy J. Newton
Mr. Thomas W. Wallace*
Mr. Jonathan Will*
Dr. Niall O'Dea*
Mr. Marco Presutti*

1964–1991
1964–1973
1973–1974
1974–1987
1987–1988
1989–1991
1991–1999
1991–1996
1996–2002
1999–2001
2001–2003
2003–
2004–2012
2012–2015
2015–2019
2019-

Alternates

Mr. Fred Thrall
Mr. Emerson Harper
Mr. Alex Shwaiko
Mr. Herbert Kennon
Mr. Thomas Weaver
Mr. John Elmore
Mr. Paul Barber
Mr. Daniel Burns
Mr. George E. Bell
Mr. Earl Eiker
Mr. Robert A. Pietrowsky
Mr. Stephen Oliver
Mr. Sean Smith
Dr. Larry McCallister

1964–1974
1964–1978
1974–1987
1987–1990
1979–1997
1990–1994
1994–1995
1995–1997
1997–2014
2000–2004
2004–2017
2015
2017–2018
2018-

Mr. Mac Clark
Mr. Jim Rothwell
Mr. Hugh Hunt
Dr. Donald Kasianchuk
Mr. Vic Niemela
Mr. David Burpee
Mr. Jack Farrell
Mr. Prad Khare
Mr. James S. Mattison
Mr. Ivan Harvie
Mr. Glen Davidson
Mr. Les MacLaren

1964–1992
1964–1965
1966–1988
1988–1996
1992–1994
1994–2007
1996–1997
1997–1999
1999–2009
2007–2015
2009–2017
2015

Secretaries

Mr. John Roche
Mr. Verle Farrow
Mr. Walter Duncan
Mr. Shapur Zanganeh
Mr. Richard DiBuono
Mr. Robert Bank
Mr. Jerry W. Webb
Mr. Sean Smith

1965–1969
1969–1972
1972–1978
1978–1995
1995–2000
2000–2004
2004–2018
2018-

Mr. Mac Clark
Mr. David E. Burpee
Ms. Eve Jasmin
Mr. Darcy Blais

1964–1992
1992–2004
2004–2007
2007-

*Denotes Permanent Engineering Board Chair
 
Permanent Engineering Board - Engineering Committee - Member Record
United States Canada

Mr. Shapur Zanganeh*
Mr. Gary Fuqua
Mr. Earl Eiker 
Mr. Steve Wright
Mr. Larry Eilts
Mr. Richard Mittelstadt
Mr. Richard DiBuono*
Mr. James Barton
Mr. Robert Johnson
Mr. James Fodrea
Mr. Michael Cowan
Mr. Robert Bank*
Mr. Kamu Sadiki
Mr. Jerry Webb*
Mr. Patrick  McGrane
Mr. Thomas Patton
Mr. John Roache
Mr. Steve Yexley
Mr. Daniel Rabon
Mr. Sean Smith*

1990–1995
1990–1996
1990–2000
1990–1996
1991–1995
1991–1996
1995–2000
1996–2001
1996–1998
1997–2009
1998–2014
2000–2004
2001–2017
2003–2018
2009–2014
2014–2016
2014–
2016–
2017–
2018-

Mr. Neill Lyons*
Mr. Dave McCauley
Mr. B. Stipdonk
Mr. Roger McLaughlin*
Mr. Robin Round
Mr. David Burpee*
Dr. Bala Balachandran
Mr. Bruno Gobeil
Mr. Larry Adamache
Ms. Myriam Boudreault
Ms. Donna Clarke
Mr. Ivan Harvie*
Ms. Eve Jasmin
Mr. Darcy Blais*
Mr. KT Shum
Mr. Chris Trumpy
Ms. Tracey Kutney
Dr. Amy Sopinka

1990–1996
1990–1992
1990–1991
1991–2009
1991–1993
1992–2000
1993–2008
1995–1997
1996–2001
1997–2001
2001–2003
2002–2015
2003–2007
2007
2008–2018
2015–2017
2016–
2017–

*Denotes Permanent Engineering Board - Engineering Committee Chair